مشاوره آنلاین و نوبت دهی پزشکان همدرد اول
مشاوره آنلاین و نوبــــت دهـی پزشکــــــــان
برای درد گردن به چه دکتری مراجعه کنیم
تاریخ انتشار : 1400/02/01 بازدید : 7695

 برای درد گردن به چه دکتری مراجعه کنیم ؟

 

درد گردن با توجه به زندگی صنعتی و روزمره ی امروزه یکی از شایع ترین مشکلاتی است که گریبان فرد را می‌گیرد و باعث می‌شود که فرد به دنبال تشخیص و درمان مشکل درد گردن خود باشد.

 درد گردن به صورت عمده و شایع با توجه به زندگی ماشینی و استفاده بی رویه از گوشی های موبایل و کامپیوتر در اغلب قریب به اتفاق موارد توسط بیماری‌های مکانیکی مانند:

 اسپاسم ‌عضلانی

دیسک گردنی

آرتروز گردنی

و غیره ایجاد می شود که به صورت کلی اغلب این دردها و مشکلات توسط متخصص ارتوپدی و به نحو احسن و یکپارچه در کلینیک های ارتوپدی تشخیص و درمان انجام می شود.

 در ادامه شما را با انواع دردهای گردن آشنا کرده و در صورت لزوم اگر نیاز باشد که متخصص و پزشکی غیر از پزشک ارتوپد و یا کلینیک ارتوپدی که در آن تمامی پزشکان دخیل در درمان دردهای گردنی حضور دارند باشد را معرفی خواهیم کرد:

 

انواع دردهای گردن

 

  1. درد گردن با انتشار به پشت سر
  2. درد گردن با انتشار به شانه آرنج و دست
  3. درد گردن همراه با درد ستون فقرات و پاها
  4. درد گردن همراه با اختلال در بلع
  5. درد گردن همراه با احساس بغض در گلو

 

  1. درد گردن با انتشار به پشت سر :

دردهای گردنی که به پشت سر منتشر می‌شوند می‌توانند توسط دیسک گردن و یا دردهای سر که با استرس و یا بیماری میگرن ایجاد می شود به وجود بیایند توجه داشته باشید که دیسک‌های گردنی می‌توانند باعث درد سر و احیاناً بی حسی و سوزش در پشت سر شده و برای فرد مشکل ایجاد کند در هر صورت درد گردنی که با دردسر همراه می باشد توسط متخصص ارتوپد و یا متخصص مغز و اعصاب و یا جراح مغز و اعصاب و همینطور توسط متخصصین طب فیزیکی قابل تشخیص و درمان مناسب است شما می توانید با مراجعه به کلینیک ارتوپدی به صورت همزمان دسترسی به تمامی پزشکان فوق را داشته و تشخیص و درمان یکپارچه مشکل خود را دریافت کنید و در صورت نیاز از تجهیزات و دستگاه های تصویربرداری و تشخیصی موجود در کلینیک بهره مند گردید.

 

  1. درد گردن با انتشار به شانه آرنج و دست :

اگر درد گردن شما به سمت شانه و دست شما منتشر میشود و گاه گاهی دچار

 بی حسی

 سوزش

ضعف

 و درد

 شبانگاهی میشوید به احتمال زیاد مشکل شما از فشار و روی ریشه های عصبی ناشی میشود این فشار به صورت شایع توسط دیسک گردن و یا سندروم تونل کارپال در مچ دست ایجاد می شود.

 علل فشاری بر روی عصب بسیار متنوع و متعدد بوده و در جای دیگری در مقالات مربوطه بحث خواهد شد اینگونه دردهای گردن نیز به مانند درد‌گردن اشاره شده در بالا توسط :

 متخصصین ارتوپد

 متخصصین ارتوپد ستون فقرات

 متخصص جراحی مغز و اعصاب

 متخصص داخلی اعصاب

و همینطور متخصصین طب فیزیکی

 قابل تشخیص و درمان است مجددا مراجعه به کلینیک ارتوپدی به دلیل یکپارچه سازی خدمات تشخیصی و درمانی برای دردهای گردنی گزینه عاقلانه تری می باشد.

 

  1. درد گردن همراه با درد ستون فقرات و پاها:

اگر دردی که در گردن خود احساس می‌کنید به کمر و پاهای شما منتشر می‌شود به احتمال زیاد دچار

انحراف ستون فقرات

مشکل در کف پا

مشکل در دینامیک راه رفتن

و اختلالات ایستادن و نشستن

 هستید که اصطلاحاً نیازمند اصلاح بیومکانیک بدن خود می باشید این امر توسط :

 اسکن ستون فقرات

اسکن کف پا

 اسکن زانوها

و بررسی آنالیز راه رفتن

شما مقدور خواهد بود.

 کلیه این خدمات در کلینیک ارتوپدی و یا مطب متخصص ارتوپدی قابل دسترسی می باشد.

 

  1. درد گردن همراه با اختلال در بلع:

اگر دردی که در گردن خود دارید به هنگام قورت دادن غذا و آب دهان تشدید می‌شود و به صورت جدید ایجاد شده است و یا اگر اختلال در هنگام نفس کشیدن و همینطور در بلع مواد جامد به مشکل برخورده اید احتمال بیماری های ناحیه نای و مری برای شما مطرح است.

 مهمترین این اختلالات اعم از :

 بیماریهای تیروئید

توده ها و تومور های ناحیه حنجره

بیماری ها و مشکلات ناحیه گوارشی

 و توده های گردنی می باشد.

 متخصصین گوش حلق بینی یا اصطلاحاً ای ان تی و همینطور پزشکان جراحی عمومی در کنار کلینیک ارتوپدی گزینه مناسبی برای تشخیص و درمان این مشکلات می باشد.

 اگرچه مشکلات مری مشکلات گوارشی و تیروئید توسط پزشکان دیگری جز کلینیک ارتوپدی انجام میشود لیکن با توجه به شیوع بسیار بالای دردهای استخوانی و عضلانی در ناحیه گردن گزینه ی ارجح جهت بررسی اولیه ی دردهای گردنی کلینیک ارتوپدی میباشد چراکه شیوع باقی مشکلات بسیار کمتر است .

 

  1. درد گردن همراه با احساس بغض در گلو:

 اگر احساس بغض در گلو دارید و یا احساس می کنید جسم خارجی به گلوی شما چسبیده است و به صورت معمول زندگی پر استرس و اضطراب را تجربه می کنید احتمالاً بیماری شما در زمینه مشکلات اعصاب و روان ایجاد شده است مجدداً مراجعه به کلینیک ارتوپدی در قدم اول اقدام عاقلانه تری خواهد بود لیکن می توانید به متخصص اعصاب و روان مراجعه کرده و مشکل خود را با این تخصص مطرح کنید ولی به صورت کلی تمامی متخصصین اعصاب و روان قبل از اینکه مشکل شما را به استرس و اضطراب مربوط بدانند نیازمند نامه از پزشکان ارتوپد و یا کلینیک ارتوپدی جهت اطمینان از عدم وجود بیماری استخوانی عضلانی در ناحیه گردن شما می باشد لذا مراجعه ابتدایی به کلینیک ارتوپدی گزینه ارجح تری می باشد .

 

سایر موارد :

برخی از دردهای گردن به دنبال مصرف برخی از داروها

برخی بیماری های روماتیسمی

 و برخی از بیماری های عصبی

 ایجاد می شود با توجه به اینکه این موارد شیوع کمتری دارند و نیازمند بررسی های دقیق تر تشخیصی می باشند مراجعه به کلینیک ارتوپدی یا متخصص ارتوپد و همینطور جراحان درمانگر بیماریهای گردن که در ادامه لیست شده اند گزینه اولیه مناسبی خواهد بود.

 

 سخن پایانی:

 همانگونه که مشاهده کردید اغلب دردهای ناحیه گردن توسط متخصصین ارتوپد

طب فیزیکی جراح مغز و اعصاب و متخصص داخلی اعصاب و روان قابل تشخیص و درمان بوده که می توانید دسترسی یک جامعه یکپارچه به این پزشکان را در کلینیک های ارتوپدی داشته باشید لذا مراجعه به کلینیک ارتوپدی انتخاب ارجح تری میباشد گزینه دوم بدون شک مراجعه به پزشک ارتوپد و یا فوق تخصص ستون فقرات که او نیز ارتوپد می‌باشد خواهد بود .

در ادامه لیستی از کلینیک های ارتوپدی پزشکان ارتوپد و سایر پزشکان دخیل در درمان دردهای گردنی را مشاهده کرده و میتوانید نظرات بیماران مراجعه کرده به آنها را خوانده و در صورتی که پزشک نام برده مراجعه کرده اید نظرات خود را با بقیه در میان بگذارید .

 


پزشکان مرتبط

:: متخصصین ارتوپد


برای درد گردن به چه دکتری مراجعه کنیم متخصص درد گردن ارتوپد درد گردن

:: تصاویر

کمردرد عصبی
لگن
زانو
دیسک کمر
درد پا
درد پا
دیسک کمر
دیسک کمر
بیرون زدگی دیسک کمر
مفصل مبتلا به آرتروز
کیست مچ دست
هم
درد
اول
.
.
.