مشاوره آنلاین و نوبت دهی پزشکان همدرد اول
مشاوره آنلاین و نوبــــت دهـی پزشکــــــــان
برای درد پای کودک به چه دکتری مراجعه کنیم
تاریخ انتشار : 1400/02/01 بازدید : 6508

برای درد پای کودک به چه دکتری مراجعه کنیم

 برای درد پای کودکان به چه پزشکی مراجعه کنیم

درد پا در کودکان مشکل شایع ای می‌باشد چرا که به دلیل عدم بلوغ کامل استخوانها و عضلات پای کودکان و تحرک بالای فرد در این سن استخوانها و عضلات مستعد آسیب دیدگی و دردناک شدن می باشد از طرفی استخوانها و عضلات پاها درحال رشد بوده و گاهی این رشد به خودی خود می تواند پا را دردناک کند لزا برای اینکه بتوانیم پاسخ صحیحی به این سوال بدهیم باید ابتدا بدانیم که درد در پای کودکان چه علت ایجاد میشود وبهترین متخصص برای این منظور کدام است.

 

 در ادامه بیماری ها وعلایمی که می‌توانند مصوبه درد پا در کودکان بوده و یا همراه با این درد دیده شوند و لزوم مراجعه به پزشک متخصص خاصی را ایجاد کنند را با هم مرور کرده وتخصص‌های مرتبط را معرفی می کند:

  1. درد پای کودکان همراه با لنگش

اگر کودک شما دچار درد در پا شده و این درد به صورت ناگهانی ایجاد شده و یا همراه با تب، سرماخوردگی، بی حالی و آبریزش بینی می باشد و در کنار درد پا دچار لنگش شده است؛ این بیماری اصطلاحا عفونت گذرای لگن نامیده شده و تا حدودی باید به صورت اورژانسی تحت تشخیص و درمان قرار گیرد.

پزشک وتخصص مربوطه متخصص ارتوپدی بوده و بهترین محل برای مراجعه کلینیک ارتوپدی و متخصص ارتوپد ویا فوق تخصص ارتوپد کودکان می باشد.

  1. درد پا همراه با لنگش بدون تب و بی حالی

 اگر کودک شما دچار درد در پا شده است و این درد به آرامی در حال پیشرفت بوده و اخیراً لنگش به آن اضافه شده باشد احتمالا این دردها به دلیل بیماری به نام پرتس یا لغزش صفحه رشد ایجاد شده است که لزوم مراجعه به متخصص ارتوپد و کلینیک ارتوپدی را دارند.

 این بیماری ها توسط معاینات تکمیلی وتخصصی که در کلینیک های ارتوپدی انجام میشود تشخیص دقیق داده شده ومعمولا توسط رادیوگرافی که در آن مجموعه ها انجام میشود، تشخیص قطعی میگردد.

  1. درد پا بدون لنگش و علایم همراه

 اگر کودک شما شب هنگام متعاوب یک روز پر فعالیت دچار درد در استخوان پا و ساق شده باشد به احتمال زیاد دچار فشار برروی صفحه ی رشد و استخوان های ناتوان خود شده است معمولا اینگونه دردها مشکل جدی به همراه ندارند لیکن حتما باید یک نوبت توسط متخصص ارتوپدی در کلینیک ارتوپدی و فوق تخصص ارتوپدی که در کلینیک های ارتوپدی حضور دارند معاینه شده و در صورت لزوم از نظر کمبود ویتامین دی و سایر بیماری‌ها و مشکلات معاینه و غربالگری گردند.

  1. درد پا همراه با صافی کف پا

گاهی اوقات درد پا در کودکان به دلیل اختلالات مکانیکی و آناتومیکی که در زانوها و پاها وجود دارد ایجاد میگردد یکی از شایع‌ترین این مشکلات کف پای صاف بوده که با برهم زدن مکانیک راه رفتن و استفاده از کفش‌های نامناسب باعث ایجاد درد در پا و زانو و لگن می گردد تشخیص و درمان مناسب این مشکل در کلینیک های ارتوپدی توسط اسکن کف پا و تهیه و تجویز کفی ها و کفش های مناسب درمان می گردد بسیارمهم است که در زمان صحیح مراجعه و درمان شروع گردد چرا که عدم توجه به درمان مناسب می تواند باعث مشکلات بعدی مانند آرتروز زانو ها و دیسک کمر در بزرگسالی گردد.

  1. درد پا همراه با زانوی پرانتزی

گاهی اوقات درد در پای کودکان به دنبال زانوی پرانتزی ایجاد میشود که تشخیص و درمان آن توسط گروه کلینیک ارتوپدی و توسط متخصص ارتوپدی و فوق تخصص ارتوپد زانو انجام میگردد.

 سایر علل:

 درد پا در کودکان علل بسیار متفاوت ومتنوع ای دارد این علل از بیماری‌های کانال عصبی نخاعی بیماری های مادرزادی عضلانی استخوانی عفونت های متعدد و مختلف گرفته تا انواع بدشکلی ها و اختلالاتی که به صورت عادی در استخوانهای کف پا و زانو ها دیده می شود متغیر است اگرچه برخی از علل درد پای نادر در کودکان نیازمند مراجعه به متخصص اطفال وگاهی فوق تخصص نورولوژی اطفال پیدا می‌کند لیکن همانگونه که در بالا مشاهده کردید قسمت عمده ای از دردهای پا در کودکان توسط متخصص ارتوپد و در کلینیک ارتوپدی قابل تشخیص و درمان است.

بهترین گزینه برای مراجعه اولیه برای تشخیص وغربالگری دردپادرکودکان بدون شک متخصص ارتوپد است که در ادامه لیستی از کلینیک های ارتوپدی و متخصصین ارتوپد که تبحر و سابقه بالایی در تشخیص و درمان این مشکل دارند را به ترتیب رضایتمندی مراجعین خود معرفی کرده ایم.

 


پزشکان مرتبط

:: متخصصین ارتوپد


برای درد پای کودک به چه دکتری مراجعه کنیم
هم
درد
اول
.
.
.